Atleti s handicapem

Pro všechny děti a mladé lidi je důležitý pohyb, ty s handicapem nevyjímaje. Nadace Jedličkova ústavu proto již řadu let přispívá žákům, studentům a klientům na jejich sportovní aktivity, které realizují mimo jiné též prostřednictvím Sportovního clubu Jedličkova ústavu v Praze (SC JÚ Praha). Smyslem založení clubu bylo zajistit možnost sportovního vyžití pro lidi se zdravotním postižením. Členskou základnu tvoří z velké části žáci a studenti Jedličkova ústavu a škol, ale také jedinci s rozličným zdravotním postižením z celé Prahy a okolí, kteří pravidelně dojíždějí na tréninky atletiky, florbalu, cyklistiky, stolního tenisu, plavání, boccii, závěsného kuželníku, fotbalu, šachu, lukostřelby nebo curlingu.
Především v atletice dosahují členové velmi dobrých výsledků i na světových soutěžích. K největším úspěchům, dosaženým na Letních paralympijských hrách, patří 4. místo v hodu diskem (nový paralympijský rekord),  6. místo ve vrhu koulí, 7. místo v hodu diskem či 8. místo v hodu oštěpem. V době, kdy se několik sportovců SC JÚ Praha dostalo na světovou výkonnostní úroveň a bylo třeba je připravit na Paralympiádu v Pekingu (2008), vznikla myšlenka realizace speciálního atletického soustředění.

Atleti1

První soustředění se konalo v roce 2008, v teple, ve stejné destinaci, kde trénovali i nepostižení atleti, reprezentanti ČR (Špotáková, Ptáčník, Svoboda a další). Hlavním cílem je možnost speciální přípravy ve venkovních podmínkách v době, kdy v ČR kvůli nepříznivému počasí ještě není možno trénovat venku. Koncem března a začátkem dubna, kdy se soustředění pravidelně koná, jsou v Maspalomas, Gran Canaria klimatické podmínky přímo ideální – suché teplé počasí. SC JÚ Praha se snaží pořádat atletické soustředění každý rok, protože nárůst výkonosti u všech zúčastněných sportovců je výrazný a je znát po celou atletickou sezonu. V roce 2014 a 2015 se soustředění konalo za přispění Nadace Jedličkova ústavu.

Zde jsou dojmy dvou účastnic soustředění:

Anička
„Atletická divize SC JÚ Praha byla na soustředění na Kanárských ostrovech, kde se v jiném klimatu připravovala na další sezonu a hodně důležité závody. Soustředění mi velmi pomohlo k lepším výkonům. Abych řekla pravdu, toto soustředění bylo pro mne zatím to nejtěžší, které jsem absolvovala – lezli jsme do kopce v dunách, házeli na stadionu, posilovali v posilovně.“

Atleti2

Bára
V závěru března odletěl výběr sportovců ze sportovního klubu Jedličkova ústavu i se svými asistenty a trenérem na atletické soustředění na ostrovy Gran Canaria. Na programu byly každodenní dvoufázové tréninky, které se skládaly z dopoledního házení kuželkou na místním sportovním stadionu (za každého počasí). Odpolední trénink (po obědě a odpočinku) byl různý, třeba vydatné posilování v hotelové posilovně (se závěrečným protahováním) nebo plavání ve venkovním hotelovém bazénu. Možnost tréninku byla taky na písečných dunách.
K tomu všemu patřila i zasloužená relaxace v podobě procházky u oceánu, hraní si na písku nebo jen odpočívání na lehátku. Nedílnou součástí relaxace byly také výlety, třeba výlet do aquaparku nebo vyjížďka do hor kolem ostrova. Nejlepší výlet byl do komplexu, kde jsme viděli vycvičené dravé ptáky, vystoupení papoušků a hlavně hravé představení úžasně chytrých delfínů. Po skončení soustředění jsme se všichni ve zdraví šťastně vrátili domů. Věřím, že vše přispěje k co nejlepším výkonům nás všech.“

Atleti3

Oslovil Vás tento příběh? Každý z desítek lidí, kterým pomáháme, má svůj vlastní. A právě Vy jim můžete také pomoci!

Jak přispět

Platební příkaz:

Transparentní účet 350 350/5500

On-line platební bránou:

pomocí Darujsprávně.cz

Dárcovská SMS

DMS PROJEDLICKU 30
DMS PROJEDLICKU 90
DMS TRV PROJEDLICKU 90
další informace o DMS pro NJÚ

Další metody

Na vybraných místech můžete přispět do našich kasiček nebo se zúčastněte některé z našich předem avizovaných akcí a kupte něco v našem stánku.

Sponzoři a partneři

Ahrend Marketingová aplikace pro podporu prodeje a automatizaci zákaznické péče nám pomáhá s rychlým, bezpečným a spolehlivým doručením hromadných e-mailů.

Jsme na sociálních sítích

Nadace

Nadace Jedličkova ústavu
Na Topolce 1713/1a
140 00 Praha 4

Návštěvní hodiny kanceláře:
Pondělí: 8:00-11:00
Středa: 12:30–15:00
Pátek: 12:30-16:00

Kontakt

Tel.: +420 241 083 554
Mobil: +420 777 023 411
E-mail: info@nadaceju.cz

Pro Nadaci JÚ navrhla a vytvořila mevia.cz