iPady pomáhají

Někteří žáci, studenti a klienti JÚŠ mají v rámci svého postižení problémy s vyjadřováním v mluvené řeči. Naštěstí v dnešní době existuje pomůcka, jenž jim komunikaci velmi usnadní.

Je to aplikace Grid Player, vytvořená pro lidi, kteří nemohou mluvit nebo pro ty, jejichž řeč není dostatečně srozumitelná pro komunikaci. Program se nainstaluje na iPad a klient pak může skládat věty pomocí symbolů, obrázků nebo slov, ale i psát na klávesnici. iPad hlasovým výstupem vyslovuje, co mají děti na mysli, co potřebují, co chtějí okolí sdělit a slouží tak jako komunikační pomůcka pro vzdělávání i pro běžnou komunikaci s okolím.

Na obrázku je psací modul komunikačního softwaru v i-Padu pro starší děti, užívaný jedním z klientů JÚŠ:

iPad 1
Díky sponzorskému daru mohl být zakoupen operační systém Grid Player a odborníci JÚŠ mají možnost vybraným dětem vytvářet aplikace „ušité na míru“ – obrázkové tabulky pro mladší děti a psací tabulky pro starší děti, to vše přiměřeně k jejich věku, schopnostem a potřebám.
Na základě metodiky vycházející z pedagogiky podle Marie Montessori byl vytvořen psací program červeno-modré psaní (píše samohlásky červené, souhlásky modré), který pomáhá dítěti vybavovat si, jaká písmena ve slově jsou, a pomáhá tedy srozumitelnějšímu psaní. V i-Padech jsou právě červeno-modré psací tabulky.

V letošním roce zakoupila nadace za přispění sponzorských darů zaměstnanců Linde Gas a.s. a žáků Základní školy Jiřího z Poděbrad z Prahy 3 šest iPadů pro děti s problémy v komunikaci.

Zde jsou příběhy dvou z nich, Jakuba a Jonáše.

“Jakub má dětskou mozkovou obrnu a bohužel není schopen verbálního slova, ačkoli mluvené řeči rozumí. O to více je pro něho frustrující, že svému okolí rozumí, ale bohužel není schopen verbálně odpovědět. Získaný iPad Jakubovi umožní se dorozumět a tím i navázat bližší vztah se svými spolužáky a lidmi v okolí. Pro Jakuba je iPad neocenitelnou pomůckou.“

Kuba iPad

„Jonáš je třináctiletý chlapec, který má dětskou mozkovou obrnu. Důsledek této diagnózy je že, nemluví a nechodí. Jeho největším problémem je komunikace s lidmi a hlavně se svými vrstevníky. Díky tomu má omezený počet přátel. Učí se znakovou řeč, a do dnes komunikoval jen přes natištěnou papírovou tabulku písmen.  iPad  mu umožní se lépe seznámit, lépe komunikovat a také mu pomůže ve škole při vyučování.  Když přišel ze školy, byl velice nadšený, že konečně mohl říci panu řediteli DOBRÝ DEN.“

iPad 3

 

Oslovil Vás tento příběh? Každý z desítek lidí, kterým pomáháme, má svůj vlastní. A právě Vy jim můžete také pomoci!

Jak přispět

Platební příkaz:

Transparentní účet 350 350/5500

On-line platební bránou:

pomocí Darujsprávně.cz

Dárcovská SMS

DMS PROJEDLICKU 30
DMS PROJEDLICKU 90
DMS TRV PROJEDLICKU 90
další informace o DMS pro NJÚ

Další metody

Na vybraných místech můžete přispět do našich kasiček nebo se zúčastněte některé z našich předem avizovaných akcí a kupte něco v našem stánku.

Sponzoři a partneři

Ahrend Marketingová aplikace pro podporu prodeje a automatizaci zákaznické péče nám pomáhá s rychlým, bezpečným a spolehlivým doručením hromadných e-mailů.

Jsme na sociálních sítích

Nadace

Nadace Jedličkova ústavu
Na Topolce 1713/1a
140 00 Praha 4

Návštěvní hodiny kanceláře:
Pondělí: 8:00-11:00
Středa: 12:30–15:00
Pátek: 12:30-16:00

Kontakt

Tel.: +420 241 083 554
Mobil: +420 777 023 411
E-mail: info@nadaceju.cz

Pro Nadaci JÚ navrhla a vytvořila mevia.cz