Zima na čtyřech kolech

Sníh a led zpomalí kdekoho. Pro osoby odkázané na invalidní vozík však bývá nepřekonatelnou překážkou. A když se zima odhaluje v celé své kráse a lidé si užívají zimních radovánek na sněhu, vozíčkáři zůstávají raději doma. Kolečka vozíku se jim boří na neupravených cestách, vozík klouže a nedá se ovládat. Bez asistence se neobejdou. A jaká je zima z pohledu studenta Střední odborné školy Jedličkova ústavu a vozíčkáře Jakuba Brandy?

Jakube, jaký vztah máš k zimě a sněhu?

Zima jako taková mi nijak nevadí a sníh mám rád, ale jedině na sjezdovce. Měl jsem třeba příležitost jezdit na monoski, speciálně upravených lyžích pro vozíčkáře, a to je skvělá věc, ale jakmile se mi začne lepit sníh na vozík, je to průšvih.

Takže procházky zasněženou krajinou nepřicházejí v úvahu?

To si vůbec nedovedu představit. Sám určitě ne, protože jakmile někde zapadnete, tak už z toho nevyjedete. Jakmile napadne sníh, procházky se snažím omezit na minimum. Když potřebuji ven, tak jedině s doprovodem někoho z rodiny nebo s asistentem. Mrzí mě to, pohyb venku mi chybí. Navíc v současné době, kdy se kvůli koronavirovým omezením nemohu vídat se spolužáky. S těmi jsem se neviděl už přes dva měsíce, ale nedá se nic dělat.

Takže když nasněží, ty zůstáváš uvězněný doma…

Dá se to tak říct.

A jakou zkušenost máš s upravenými chodníky ve městech, tam se to dá zvládnout, i když je sníh?

Asi jak kde, ale posypané prohrábnuté chodníky už jsou více v pohodě. I tak to občas klouže, musíte se pořádně koukat, kam jedete, ale dá se to. Sůl nám rozežírá na vozíku lak, ale s tím se prostě počítá, to je normální. Horší jsou třeba nahrnuté hromady sněhu, které jsou na krajích chodníků u silnice. Je to velmi častý problém, když se potřebujete dostat k zaparkovanému autu. Zrovna nedávno jsme se s tím u nás před domem setkali, nemohl jsem se dostat přes hromadu sněhu k autu.

A jak jste to vyřešili?

Táta nacouval k chodníku a spustil mi rampu přes tu hromadu sněhu a já vjel do auta rovnou z chodníku. Můj handicap učí celou moji rodinu kreativitě 😊.

Dají se sehnat nějaké doplňky k vozíku, které by ti usnadnily pohyb venku v zimním období? Motoristé mají třeba zimní kola nebo řetězy, je něco takového i pro vozíčkáře?

O zimních kolech pro invalidní vozíky jsem nikdy neslyšel. Viděl jsem prodávat lyže, které se upevní na před kola vozíku, ale nikdy jsem je nezkoušel a nejsem si jist, nakolik usnadňují vozíčkářů samostatný pohyb venku na sněhu.

A jak to mají vozíčkáři s údržbou vozíků?

Údržba vozíků v zimním období je náročná, ale není to jen sníh… Je to i bláto nebo sůl z posypaných chodníků. Normálně se lidé přezují, když dorazí domů, to já udělat nemůžu. Kola po příjezdu domů ometeme smetáčkem a já pak přejíždím vozíkem tak a zpátky přes hadr, který mám na zemi, pak kola ještě otíráme.

To zní jako zdlouhavý proces…

Ano, když tyhle úkony absolvujete opakovaně, příště si pořádně rozmyslíte, jestli ven opravdu pojedete nebo ne.

Nadace Jedličkova ústavu pomáhá z finančních darů pokrýt náklady na osobní asistenci rodinám dětí a mladých lidí s handicapem, kteří potřebují pomoci například s pohybem venku v zimním období. Pokud také chcete přispět na osobní asistenci, můžete tak učinit následujícími způsoby:

 • Příspěvkem na transparentní sbírkový účet 350350/5500 
 • Prostřednictvím on-line platby 

       

 • Odeslání jednorázové dárcovské SMS ve tvaru:
  DMSmezeraPROJEDLICKUmezera30
  DMSmezeraPROJEDLICKUmezera60
  DMSmezeraPROJEDLICKUmezera90
  na telefonní číslo 87 777 nebo trvalé DMS ve tvaru:
  DMSmezeraTRVmezeraPROJEDLICKUmezera30
  DMSmezeraTRVmezeraPROJEDLICKUmezera60
  DMSmezeraTRVmezeraPROJEDLICKUmezera90
  na telefonní číslo 87 777 a každý měsíc Vám bude automaticky odečtena částka 30 nebo 60 nebo 90 Kč.
  Cena DMS je 30 nebo 60 nebo 90 Kč, Nadace Jedličkova ústavu obdrží 29 nebo 59 nebo 89 Kč.
  Více na www.darcovskasms.cz – a také další informace o DMS pro Nadaci JÚ
 • Vhozením peněz do některé z našich kasiček, které najdete na vybraných místech po celé ČR.

Děkujeme jménem Jakuba a dalších dětí na vozíku, které potřebují v zimě pomoc osobního asistenta!

 

 

 

 

 

 

 

Jak přispět

Platební příkaz:

Transparentní účet 350 350/5500

On-line platební bránou:

pomocí Darujsprávně.cz

Dárcovská SMS

DMS PROJEDLICKU 30
DMS PROJEDLICKU 90
DMS TRV PROJEDLICKU 90
další informace o DMS pro NJÚ

Další metody

Na vybraných místech můžete přispět do našich kasiček nebo se zúčastněte některé z našich předem avizovaných akcí a kupte něco v našem stánku.

Sponzoři a partneři

Ahrend Marketingová aplikace pro podporu prodeje a automatizaci zákaznické péče nám pomáhá s rychlým, bezpečným a spolehlivým doručením hromadných e-mailů.

Jsme na sociálních sítích

Nadace

Nadace Jedličkova ústavu
Na Topolce 1713/1a
140 00 Praha 4

Návštěvní hodiny kanceláře:
Pondělí: 8:00-11:00
Středa: 12:30–15:00
Pátek: 12:30-16:00

Kontakt

Tel.: +420 241 083 554
Mobil: +420 777 023 411
E-mail: info@nadaceju.cz

Pro Nadaci JÚ navrhla a vytvořila mevia.cz