Vozíčkáři na lyžích?

Věděli jste, že i vozíčkáři mohou lyžovat?
Víte, co jsou monoski, biski a kartski?

Jednou z oblastí, na kterou Nadace pravidelně přispívá, jsou volnočasové aktivity žáků, studentů a klientů Jedličkova ústavu. Stálým partnerem Nadace v této oblasti je Sportovní club Jedličkova ústavu Praha (SC JÚ Praha), který pořádá již několik let lyžařské kurzy a kurzy jízdy na monoski. První kurzy se konaly v roce 2002 ve spolupráci s Obchodní akademií Janské lázně, která zapůjčila vybavení pro lyžování vozíčkářů. V několika následujících letech se kurzy konaly na krušnohorském Bouřňáku, od roku 2008 jezdily SC JÚ Praha ve spolupráci s Centrem Paraple do Bedřichova. Od roku 2011, díky vstřícnosti pražské cestovní kanceláře jezdí vozíčkáři lyžovat do Itálie. Kurzu se účastní současní a bývalí studenti Jedličkova ústavu a škol, členové SC JÚ Praha, instruktoři lyžování a osobní asistenti.

Lyžák SC JÚ

V roce 2014 se kurz konal v prosinci v italském lyžařském středisku Santa Caterina. Cílem projektu nejen pro vozíčkáře není jen „jet na lyže“, ale i vyzkoušet si pobyt ve vysokohorském prostředí. Pro aktivní sportovce SC JÚ Praha je pak akce i kondičním soustředěním. Nadace Jedličkova ústavu podpořila lyžařský kurs již po třetí za sebou (v letech 2012, 2013 a 2014).

Monoski 

Monoski se skládá z jedné širší lyže, kde lyžař má obě nohy pevně upnuty vedle sebe. Na lyži je upevněna nosná konstrukce s tzv. skořepinou, ve které lyžař sedí. Stabilitu udržuje monolyžař pomocí tzv. stabilizátorů, což jsou zkrácené, speciálně upravené francouzské hole zakončené krátkými lyžemi. Lyže na stabilizátorech se dají sklopit, takže lyžaři zároveň slouží jako hůlky k odpichování dopředu i dozadu.

Biski

Biski je nově konstruovaná lyže, která nabízí více možností pro osoby s těžkým postižením.  Skládá se ze dvou lyží, konstrukce s hydraulickým zvedákem, kovové konstrukce a umělohmotné sedačky. Hydraulický zvedák usnadňuje vlastní nastupování na sedačku bez dopomoci asistenta. Řídítka pomáhají ke snadnému řízení za pomoci asistenta.

Kartski

Kartski je podobná biski, rozdíl je v tom, že dvě lyže jsou připevněny k sedačce nikoliv vedle sebe, ale v široké stopě, což umožňuje svobodný a samostatný pohyb lyžařům, kteří ovládají horní končetiny, ale nemají dostatečnou stabilitu trupu.

Zde jsou dojmy Františka, jednoho z účastníků lyžařského kurzu:
Na lyžařském soustředění jsem byl již potřetí. Mohu sám za sebe říci, že kurz je pro mě velice užitečný v pohybu a koordinaci. Jezdím na kartski velice odvážně i divoce se svým asistentem, který musí být odvážný stejně jako já. Ubytování a strava nemá chybu a vždy se budu těšit na další ročník. Můj nejlepší zážitek byl skok přes bouli na sjezdovce, kde jsem byl ve vzduchu cca půl metru, dopadl jsem na obě lyže a pokračoval dál ve sjezdu.“

Oslovil Vás tento příběh? Každý z desítek lidí, kterým pomáháme, má svůj vlastní. A právě Vy jim můžete také pomoci!

Jak přispět

Platební příkaz:

Transparentní účet 350 350/5500

On-line platební bránou:

pomocí Darujsprávně.cz

Dárcovská SMS

DMS PROJEDLICKU 30
DMS PROJEDLICKU 90
DMS TRV PROJEDLICKU 90
další informace o DMS pro NJÚ

Další metody

Na vybraných místech můžete přispět do našich kasiček nebo se zúčastněte některé z našich předem avizovaných akcí a kupte něco v našem stánku.

Sponzoři a partneři

Ahrend Marketingová aplikace pro podporu prodeje a automatizaci zákaznické péče nám pomáhá s rychlým, bezpečným a spolehlivým doručením hromadných e-mailů.

Jsme na sociálních sítích

Nadace

Nadace Jedličkova ústavu
Na Topolce 1713/1a
140 00 Praha 4

Návštěvní hodiny kanceláře:
Pondělí: 8:00-11:00
Středa: 12:30–15:00
Pátek: 12:30-16:00

Kontakt

Tel.: +420 241 083 554
Mobil: +420 777 023 411
E-mail: info@nadaceju.cz

Pro Nadaci JÚ navrhla a vytvořila mevia.cz